Miss Laura

Menu

Flaperka w centrum uwagiThe Lumineers – Flapper Girl

Etymologia

Prawdziwe pochodzenie słowa najprawdopodobniej wzięło się od słowa flap (trzepotanie) przez nieopierzonego pisklaka, który uczy się dopiero latać. W latach 90-tych XIXw. termin ten w Anglii odnosił się do mocno uduchowionych nastolatek. Natomiast pojęcie flaperka nie pochodzi tak naprawdę od mody amerykańskiej jaką było noszenie wśród nastolatek trochę rozsznurowanych wysokich kaloszy, które klapały(flapped) podczas chodzenia. Jest to więc fałszywa etymologia ale była ona rozprzestrzeniana nawet w latach 20. XX.

Fryzura

Fryzura „na chłopczycę”, czyli krótko ścięte włosy, bądź nieco dłuższe oraz  wygładzone fale to znak rozpoznawczy flaperek. Pierwszą kobietą, która która odrzuciła czasochłonną koafiurę z czasów przedwojennych i zdecydowała się na tak odważną zmianę, była francuska aktorka Eva Lavalliere, odtwórczyni roli Joanny D’Arc, a rewolucyjnego cięcia dokonał fryzjer pochodzenia polskiego Antoine Cierplikowski.

Stroje

Wyrzeczenie się kobiecych kształtów, czyli prosta sylwetka, ukrywanie talii, bioder, biustu to były główne cele kobiety wyzwolonej. Pozbyły się gorsetów, długich sukien i zastąpiły je prostymi, krótkimi sukienkami. Ubrania te stanowiły manifestację kobiecej niezależności oraz siły, przestały być jedynie ozdobą i stały się przede wszystkim praktyczne. Prostotę kroju dopełniał szeroki wybór dodatków: frędzle, cekiny, hafty, boa z piór. Popularne były apaszki zawiązane wokół szyi, które miały być odpowiednikiem męskiego krawata.

Modową prowokatorką tamtych czasów była projektantka Coco Chanel, której stroje idealnie wpisywały się w ówczesny kanon. To ona stworzyła małą czarną, tweedowe komplety dla pań, marynarskie spodnie. Do najważniejszych stylistek lat 20. należała również, nazywana architektem mody, Madeleine Vionnet, która zapoczątkowała cięcie ze skosu i koła, wprowadziła geometryczne wstawki a kołnierz zastąpiła kapturem. To ona, inspirując się japońskim kimonem, uszyła suknię z jednego kawałka materiału.

Dla strojów wieczorowych charakterystyczne były bardzo głębokie dekolty na plecach i przepaska na głowie, do której doczepiano z boku pióra, cekiny, korale. Szalone lata 20. to także czas odzieży sportowej dla kobiet, kostiumów kąpielowych, które odkrywały coraz więcej, a także płaskich butów, dla których kobiety porzuciły eleganckie obcasy. Na co dzień nosiły kapelusze bez ronda (tzw. cloche) i czapki przypominające kaszkiety.

Ideałami kobiet lat 20. była szwedzka gwiazda filmowa, znana z takich filmów jak „Dama kameliowa” – Greta Garbo ,polska aktorka teatralna i filmowa, gwiazda kina niemego – Pola Negri (Barbara Apolonia Chałupiec), Clara Bow, Louise Brooks i Joan Crawford(ostatnie cztery to gwiazdy kina niemego). Jednak to Zelda Fitzgerald, żona słynnego pisarza – Francisa Scotta Fitzgeralda do dziś jest prawzórem flapper girl. Uważano ją za zepsutą i zbyt swawolną. Była inspiracją dla swojego męża, który w swoich opowieściach opisywał „chłopczyce” jako urocze, niezależne oraz kosztowne kobiety (wybierając partnera czy męża, flappers przeważnie sugerowały się jego majątkiem i pozycją społeczną).

Na skutek krachu giełdowego w USA w 1929 roku era szalonych lat 20., Charlestona, jazzu (Luis Armstrong, George Gershwin), i kobiet wyzwolonych zniknęła bezpowrotnie. Nastały wtedy lata „wielkiego kryzysu”, upadały przedsiębiorstwa i lokale rozrywkowe, a razem z nimi skończyło się głośne życie towarzyskie flaperek. I choć nurt ten nie przetrwał, to dał początek nowej modzie, demonstrował siłę płci pięknej, a jego przedstawicielki stały się autorytetami wielu kobiet na przestrzeni lat. „Chłopczyce” stosując się do zasady: „ żyj szybko, umieraj młodo” zupełnie odcięły się od wiktoriańskiej moralności, torując drogę do niezależności następnym pokoleniom.

lub

12 komenatrzy

14 Wrzesień, 2017
21:02:31
Fajna podroz przez historie mody i stylu! Bardzo lubie ten okres w historii :)
14 Wrzesień, 2017
22:07:33
Nawet nie wiedzialam o takim określeniu jak "flaperka". :) Człowiek uczy sie cale zycie! :D
15 Wrzesień, 2017
08:50:11
Nie znałam takiego określenia ;) Bardzo ciekawy wpis! Cudownego dnia! https://coscudownego.blogspot.com/
Miss Laura
15 Wrzesień, 2017
09:04:05
Dziękuję i Tobie również :)
15 Wrzesień, 2017
14:38:55
Lata 20te to fascynujący okres, dzięki za ten wpis!
15 Wrzesień, 2017
20:15:13
bardzo ciekawy post i super zdjęcia! pozdrawaim serdecznie
Miss Laura
15 Wrzesień, 2017
21:27:12
:) tez pozdrawiam serdecznie
Maciej
17 Wrzesień, 2017
07:52:44
"Wyrzeczenie się kobiecych kształtów, czyli prosta sylwetka, ukrywanie talii, bioder, biustu to były główne cele kobiety wyzwolonej." Czyli kobiety chciały się wyzwolić z kobiecości? Pozbyć się wszystkiego, co sprawia, że są kobietami? Czyli de facto stać się mężczyznami? :)) Hmm...
Ewa
21 Wrzesień, 2017
15:47:12
Świetna podróż w czasie! Zaintrygowało mnie to "wyrzeczenie się kobiecych kształtów", dziś jest to wręcz niespotykane - kobiety wszem i wobec pokazują swoje atuty ;-)
21 Wrzesień, 2017
15:57:07
Miałam fazę na lata 20te po przeczytaniu Wielkiego Gatsby'ego ☺️
Miss Laura
21 Wrzesień, 2017
16:04:55
ja także :)
21 Wrzesień, 2017
16:25:07
Kurczę... osobiście bardzo lubię takie kobiece stroje, podkreślające kształty i tak dalej, ale nie da się ukryć, że flaperki miały coś w sobie. Myślę, że chodzi o to poczucie wolności, nutkę szaleństwa i przekonanie "nic nie muszę!". Szalone i kolorowe to były lata. :D Ciekawe, jak potoczyłaby się historia, gdyby nie nastąpił ten krach giełdowy? Można sobie wyobrażać, do czego byśmy doszli. M y, to znaczy ludzkość. :D Pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *