Miss Laura

Menu

Kitty flats od Charlotte Olympia i projekty Chiary Ferragni - czy są orginalne?Moi drodzy 🙂 Otóż nic bardziej mylnego niż to, że Charlotte Olympia projektuje oryginalne buty. Dlaczego moi mili? Ponieważ już w latach 80. żył sobie japoński projektant, który tworzył buty wobec których nie dało się przejść obojętnie i dzisiaj nie jedna fashionistka by je założyła 🙂


Buty Tokio Kumagaï z kolekcji Met Museum. Późne lata 80.

Tokio Kumagai, bo tak się nazywał, żył w latach(1948-1987) czyli zaledwie 39 lat. W tym czasie tworzył jednak prawdziwe perełki. Jego pomysły do dziś powielają między innymi wymienienie wyżej marki, a możliwe, że i sama Lady Gaga inspirowała się nim tworząc jedną ze swoich szokujących kreacji. 


Buty Tokio Kumagaï z kolekcji Met Museum. Późne lata 80.

W 1970 roku ukończył Bunka College of Fashion w Tokio. Szkołę tą ukończyli też tacy projektanci jak Issey Miyake (z którym później współpracował), Kenzo Takada czy Yohji Yamamoto. Po studiach wyjechał do Paryża. Pracował dla takich domów mody jak Yves Saint Laurent, Elio Fiorucci,Jean-Charles Castelbaja. Swój pierwszy butik otworzył na zaledwie 7 lat przed śmiercią w 1980 roku, w Paryżu przy Place des Victoires . Komercyjny sukces jaki odniosły jego szalone projekty, szybko pozwolił mu na otwieranie kolejnych sklepów w Tokio i Nowym Jorku. Do jego klientek należała między innymi księżna Diana.  Zmarł w Paryżu w 1987 na raka wątroby a po jego śmierci firmę przejął Amelio Zagato, przyjaciel i agent projektanta.Buty z serii „buty do jedzenia” ok 1984. Wykonane w japońskiej technice „sukiyaki” którą wykorzystują restauratorzy do produkcji hiperrealistycznych atrap żywności.Tutaj akurat mamy przykład cienko krojonej wołowiny. Lady Gaga w sukni z mięsa wcale nie była oryginalna.  www.kci.or.jp

W swoich projektach Tokio Kumagaï inspirował się pracami takich artystów jak Kandinsky, Dali, Pollock, Mondrian, ale natchnienie przynosiło mu również życie codzienne. Balerinki myszki zaprojektował po tym, jak plama z wylanego na obrus wina skojarzyła mu się właśnie z tym zwierzątkiem.  Tworząc swoje buty korzystał z wielu technik artystycznych, ręcznie je malował, naszywał aplikacje. Najlepszym przykładem na jego artystyczne zainteresowania jest seria „butów do jedzenia”.

  Oprócz surrealistycznych i zabawnych projektów przeznaczonych raczej dla odważniejszych lub młodszych klientek, Tokio Kumagaï tworzył też zwyczajne obuwie. Na koniec chciałabym pokazać taki właśnie zwyczajny przykład.

lub

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *